آجر

Ancient Greek architecture

آجر یا همان آگوار واژه ای است که یونانیان باستان به خشت هایی می گفتند که احکام و قوانین دولتی را روی آن می نوشتند و سپس آنها را داخل کوره قرار می دادند و پس از پخته شدن آجر نوشته ها را روی آجر حک می کردند؛ نوشته ها روی خشت های خشک شده مانده بود و پس از نصب آن خشت ها روی دیواره های شهر، هر روز این قوانین برای مردم تکرار می شد.
کسی زمان پیدایش دقیق آجر را نمی داند ولی بسیاری از محققان معتقد هستند که از زمان پیدایش آتش آجر هم پدید آمده است چرا که در کنار انسان های اولیه خشت هایی سفت تر از سنگ یافت می شد.


آجرها سنگ های مصنوعی (دست ساز) هستند، ما می توانیم آجر پزی را این گونه بیان کنیم:
آجر پزی یعنی گرفتن آب شیمیایی خاک رس به طوری که به هیدروسیلیکات آلومینیوم تبدیل شود و در نتیجه خشت دارای استقامت شده و نیروی فشاری تا حدود 100 کیلوگرم بر سانتی مترمربع را تحمل نماید این عمل به وسیله حرارتی در حدود 900 درجه سانتی گراد انجام شود.
کوره های آجرپزی کوره هایی بسیار خطرناک و همینطور با دمای بسیار بالا که تا 900 درجه سانتی گراد می رسد به سه دسته تقسیم می شود:

1- کوره آجرپزی با آجر ثابت و آتش ثابت (کوره های تنوری):
این کوره ها شامل تنوره کوتاه و گشادی است که خشت ها را در آن می چینند و و روی آن آتش می گیرند، دود از بالای خشت های چیده شده در کوره بالا می رود و موجب پختن خشت ها می شود.

2- کوره آجرپزی با آجر ثابت و آتش رونده (کوره هوفمان):
این کوره بدلیل داشتن نمای کوره حلقه ای به نام کوره هوفمان نامیده می شود. این کوره توسط یک بنای اهل برلن به نام هوفمان ساخته شده است.
3-

در ایران هرجا سنگ کم بوده و خاک خوب هم در دسترس بوده است آجر پزی و مصرف آجر معمول شده است؛ اندازه آجر ایلامی حدود 10×38×38 سانتی متر بوده.
پختن و مصرف آجر در زمان ساسانیان گسترش یافته و در ساختمان های بزرگ مانند آتشکده ها به کار رفته است؛ اندازه آجر این دوره جدود 44×44×7تا 8 بوده است و بعد های آن 20×20×3 تا4 سانتی متر کاهش یافت.


در فرش کردن کف ساختمان از آجر های بزرگتری به نام ختائی به ابعاد 5×25×25 سانتی متر و یا بزرگتر از آن به نام نظامی در ابعاد 40×4×5 سانتی متر استفاده می شده است؛ از انواع دیگر آجر در گذشته آجر قزاقی می باشد که پیش از جنگ جهانی اول روسها آن را تولید می کردند که ابعاد آن 5×10×20 بوده است؛
آشنایی با آجر و مواد اولیه آن آجر نوعی سنگ مصنوعی است که از پختن خشت خام و دگرگونی آن بر اثر گرما به دست می آید خاک آجر مخلوطی است از خاک رس ماسه فلدسپات سنگ آهک سولفات ها سولفورها فسفات ها کانی های آهن منگنز منیزیم سدیم پتاسیم مواد آلی و… است.

پست قبلی

شیشه سه جداره

نوشته بعدی

آسانسور

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه