انواع اسکلت بندی ساختمان

اسکلت بندی ساختمان

ساخت و ساز به طور معمول با مشکلاتی مواجهه می شود که یکی از این مشکلات اسکلت بندی و کار های اولیه یک ساختمان می باشد .

مهندسین ساخت یک پروژه باید بدانند که یکی از اصولی ترین و مهمترین بخش های اولیه ساختمان بخش اسکت زدن یک ساختمان می باشد .

============================

به طور کلی سه نوع اسکلت بندی داریم: فلزی، بتنی و چوبی؛ به طور معمول در سازه‌های شهری از دو مورد اول یعنی فلزی و بتنی استفاده می شود.

انتخاب اسکلت بندی مناسب برای ساختمان علاوه بر تأثیرگذاری در قیمت تمام شده، موجب استحکام و دوام بیشتر ساختمان شده و به نوعی مبنایی برای تصمیمات بعدی است. در این مطلب تلاش شده است ضمن معرفی کامل انواع اسکلت بندی و مقایسه کردن آن‌ها، به شما کمک شود با شناخت کافی در رابطه با انتخاب اسکلت بندی تصمیم گیری کنید.

============================

حالا این موضوع پیش می آید که از خودمان سوال کنیم که اسکلت بندی ساختمان چیست ؟

اسکلت بندی ساختمان چیست؟

می توان گفت اسکلت بندی ساختمان تعیین کننده ساختار و استحکام آن می باشد . بدون وجود اسکلت ساختمان ها در ظرف چند ثانیه به تپه هایی از خشت و خاک تبدیل خواهند شد .

===========================

اسکلت بندی بتنی

اسکلت بندی بتنی

ساختمانی که در آن از اسکلت بندی بتنی استفاده شده باشد، سازه ای است که در ساخت آن بتن یا بتن آرمه (تشکیل شده از سیمان، ماسه، شن و فولاد به شکل میلگرد) به کار گرفته شده است. اگر در اجرای ساختمان و در ستون‌ها، شاه‌تیرها و پی، بتن به کار گرفته شده باشد، آن ساختمان از اسکلت بندی بتونی برخوردار است.

بتن یک ماده چسبنده است که از فعل و انفعال سیمان‌های هیدرولیکی و آب ساخته می‌شود. صنعت بتن نیز همانند تمامی موارد دیگر مربوط به ساختمان سازی، همواره در حال پیشرفت و افزایش کیفیت است و روزانه شاهد اجراهای متفاوت از این ماده در سازه‌های مختلف هستیم. به طور خاص استفاده از بتن در پل‌ها و سدها مرسوم است.

==========================

اسکلت بندی فلزی

اسکلت بندی فلزی
اسکلت بندی ساختمان

اسکلت فلزی، که آن را با نام سازه فلزی یا اسکلت فولادی هم می‌شناسند، از مجموعه‌ای از اعضای باربر ساخته شده از ورق فلزی یا نیم رخ های فولادی تشکیل شده است که به وسیله اتصالات به یکدیگر متصل شده‌اند. از آن جایی که پیشرفت‌های زیادی در روش تولید نیم‌رخ و یا به عبارتی پروفیل‌های فولادی صورت گرفته است، این عوامل اکثراً رفتار مطلوبی در سازه از خود بروز می‌دهند. مسأله‌ای که در این زمینه اهمیت دارد، نحوه رفتار اتصالاتی است که در ساخت عوامل مرکب از ورق و پروفیل به کار گرفته می‌شوند. اتصالات متداول در سازه‌های فلزی عبارتند از:

1:اتصالات جوشی

2:اتصلات سازه های فلزی پیچ و مهره

3:اتصالات پرچی

===========================

اسکلت بندی چوبی

تصمیم گیری در رابطه با انتخاب اسکلت بندی به شرایط آب و هوایی و جغرافیایی نیز بستگی دارد. به طوری که در کشورهای آمریکای شمالی، کشورهای شمال اروپا و کشور استرالیا اکثراً از اسکلت چوبی سبک استفاده می‌شود. استحکام اسکلت‌های سبک به واسطه حضور پنل‌های سفت (کامپوزیت تخته سه لا) درون آن‌ها است. این پنل‌ها تمام یا قسمتی از دیوارها را پوشش می‌دهند. در کشورهای یاد شده، معمولاً برای ساخت موارد زیر از اسکلت چوبی استفاده می شود:

1: اصطبل ها

اصطبل اسب

2:ساختمان های کشاورزی

ساختمان چوبی کشاورزی

3:گاراژ کامیون ها

گاراژ چوبی کامیون

4:ساختمان های تفریحی

ساختمان تفریحی چوبی

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه