ساختمان های ضد زلزله

Earthquake building , ساختمان های ضد زلزله

در این چند دهه اخیر ما شاهد زلزله های پشت سر هم در کشورمان بودیم که باعث خرابی و خسارات زیادی به جان و اموال مردم زد و گاهی اوقات باعث ویرانی زیاد یک شهر یا یک زوستای کوچک شد . امروزه دغدغه بسیاری از مهندسین این بوده که ساختمان های ضد زلزله را تاسیس کنند و تا حد امکان هم این کار جواب داده است . برای این که بتوانیم یک ساختمان را ضد زلزله کنیم کافیست فقط اسکلت این ساختمان ضد زلزله شود تا در برابر زلزله 7 ریشتری دوام بیاورد و ناگفته نماند که هیچ ساختمانی نیست که در برابر زلزله های قوی و طولانی مدت دوام بیاورد و آسیب جدی نبیند .

===================================

نام زلزله ، ناخواسته صحنه آوار ساختمان هایی که بر سر مردم ریخته شده را در ذهن تداعی می کند . در ایران که یکی از زلزله خیز ترین کشورهای دنیاست ، نیازی به تداعی و تخیل نیست ، همه ما در طول عمر خود زلزله هایی را تجربه می کنیم و چه بسا در محل وقوع زلزله های بزرگ حضور داریم ، شما قطعا زلزله بم و زلزله کرمانشاه را حداقل از تلویزیون شاهد بوده اید ، در واقع این زلزله نیست که انسانها را به کام مرگ می برد ، علت اصلی مرگ هزاران نفر از انسان های بی گناه ، ساختمان های غیر استاندارد و مهندسی نشده هستند که با کمترین تکانی بر سرمان می ریزند و فاجعه می آفرینند .

در وب‌سایت سازمان زمین‌شناسی آمریکا ، ژاپن و اندونزی به عنوان زلزله‌خیز‌ترین کشور‌های جهان معرفی شده‌اند و از ایران و چین به عنوان کشور‌هایی یاد شده است که در طول تاریخ زلزله در آن‌ها فجایع و خسارات مالی و جانی زیادی به بار آورده است . به گفته این سازمان چین و ایران هر دو در مناطق جغرافیایی واقع شده‌اند که از نظر فعالیت‌های لرزه‌ای به شدت فعال هستند و زلزله‌های فاجعه بار زیادی در آن‌ها رخ داده‌است .

Earthquake building , ساختمان های ضد زلزله
Earthquake building , ساختمان های ضد زلزله

در ادامه به بررسی ویژگی ساختمان های ضد زلزله خواهیم پرداخت .

======================================

بررسی ویژگی ساختمان های ضد زلزله :

در تعریف ساختمان های ضد زلزله ساختمان هایی هستند که در اثر وقوع زلزله خرابی کمتری متوجه آن ها می شود و ضد زلزله بودن یک ساختمان به معنی این نیست که در اثر وقوع زلزله هیچ آسیبی به ساختمان وارد نمی شود . در حقیقت بهتر است بگوییم ساختمان های سازگار با زلزله چزاکه در عمل ساختمان ضد زلزله نداریم .

چند ویژگی ساختمان های ضد زلزله در هنگام ساخت :

1. سبک بودن ساختمان ها :

بلوک های بتنی و آجر به علت وزن بسیار بالایی که دارند از مقاومت کمی بر خوردارند . این عمر بعد از وقوع زلزله و آغاز شدن آن باعث قروپاشی دیواره های ساختمان و بعد هم سقف ساختمان می شود . به همین دلیل یکی از ویژگی های ساختمان های ضضد زلزله سبک بودن آن هاست .

2. به کارگیری مصالح و تکنیک های جدید :

پیشرفت در زمینه ساخت و ساز و اختراع مصالح و تکنیک های جدید در طراحی ساختمان تاثیر شگفتی بر مقاومت خانه ها در برابر زلزله می گذارد و می تون مرگ و میر ناشی از زمین لرزه را به شدت کاهش داد .

3. اهمیت دادن به اتصالات صحیح :

یک ساختمان ضد زلزله دارای اتصلات صحیحی است که به خوبی توانایی تحمل لرزش های ناشی از زلزله را دارد و دیر تر فرو می ریزد.

4. انعطاف پذیری در ساختمان ها :

انعطاف مصالح یک ساختمان سبب می شود که هنگام وارد شدن فشار و وزن بالا به آن شکستگی رخ ندهد و تغییر شکل ایجاد نکند . یکی از مصالح که این ویژگی را به بهترین شکل دارا است ساندویچ پانل است . ​

====================================

Earthquake building , ساختمان های ضد زلزله
Earthquake building , ساختمان های ضد زلزله , زلزله ، ساختمان

هدف از ساختمان سازی ضد زلزله

تمامی تلاشها و اصولی که مهندسین جهان برای طراحی و بنای ساختمان های ضد زلزله به کار می برند یک هدف مشترک دارد : حفظ جان انسان . پس از آن جلوگیری از خسارات مالی و روحی و همچنین اهمیت دادن به زلزله و مکان های تاریخی  ، که گاه در هنگام وقوع زلزله آسیب جدی می بینند .

================================== 

دو موضوع باعث مرگ و میر افراد در زلزله ها می شود :

1. قرار گرفتن ساختمان ها بر خط گسل

2. فقر ( در شهر ها و روستاهایی که مردم توان پرداخت کردن ساخت خانه های ضد زلزله رو ندارند و اکثر در خانه های کاه گلی و یا خانه هایی با ساخت متریال های بسیار ضعیف ساخته شده اند . )

==================================

ساختمان ضد زلزله با اسکلت بتنی و فلزی:

وقتی ساخت ساختمان با اسکلت بتن آرمه باشد ، ساختمان را بتنی می نامند . اگر ساخت ساختمان های بتنی به صورت درست اجرا شود ، ساختمان در برابر زلزله از خود مقاومت خوبی نشان می دهد این موضوع در مناطقی که دچار زلزله شده اند و ساختمان هایی که از این نوع اسکلت بندی استفاده کرده اند ، آشکارا دیده شده است . همانطور که از شواهد پیدا است بسیاری از ساختمان هایی که از این نوع اسکلت بندی استفاده کرده اند ، در زمان زلزله خیلی کمتر آسیب دیده اند. همچنین ساختمان های ضد زلزله با اسکلت بتنی در برابر آتش سوزی ایمن هستند قابلیت اجرای معماری در خور توجه و اجرای سازه های خاص  را دارند .

احتمال زنگ زدگی و زنگ خوردگی و همچنین ضعفی که اسکلت فلزی در برابر آتش سوزی دارند از معایب این نوع اسکلت بندی در ساخت ساختمان ها می باشد. بنابراین بسیاری از کارشناسان استفاده از اسکلت فلزی را در ساخت ساختمان های ضد زلزله توصیه نمی کنند پس تا جاییکه امکان دارد از این نوع اسکلت بندی استفاده نکنید . در ساخت ساختمان هایی که اسکلت فلزی دارند از پروفیل های فولادی در تیر ها و ستون های آن استفاده می شود . اجرای سریع و اینکه نسبت به حالت بتنی ابعاد ستون ها کوچک تر است و همچنین مقاومت بالای فولاد در برابر فشار و کشش از مزیت های این نوع اسکلت ساختمان می باشد . در ایران ، اکثر ساختمان های مسکونی را با اسکلت فلزی و با روش جوشکاری می سازند . نصب و اتصال اجزای تیر، پل ها و ستون ها در اسکلت در ساخت ساختمان های ضد زلزله با اسکلت فلزی به دو روش پیچ و مهره یا جوشکاری انجام می شود .

Earthquake building , ساختمان های ضد زلزله
Earthquake building , ساختمان های ضد زلزله , زلزله ، ساختمان

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه