صفر تا صد ساختمان سازی

صفر تا صد ساختمان سازی

هنگامی که وارد یک ساختمان می شویم یک نما کاملا ساخته شده محکم و امن را حس می کنیم ولی ایا این مکان محکم و امن از اول این گونه بوده؟

ساختمان سازی مثل هر سازه دیگر روند و مراحلی دارد که از صفر تا صد این روند را بازگو می کنیم.

ابتدا برای محکم کردن بنیه ساختمان مرحله پی گذاری یا پی سازی می باشد به دلیل کم کردن از شدت ارتشاعات پی سازی انجام می گردد همچنین پی های قسمتی از ساختمان هستنند که نیرویی که به ساختمان وارد می شود را به سمت زمین می برند. برای عملیات پی سازی نیاز به گود بر داری می باشد که زمین را خاک برداری کرده و به اندازه حداقل نیم متر گود میکندد. عمق گود برداری بستگی به اندازه و ارتفاع ساختمان دارد اگر ساختمان ارتفاع کمی داشته باشد یک گود برداری سطحی انجام می شود ولی اگر ساختمان ارتفاع زیادی اشته باشد گود بر داری عمیق تر و با کمک ماشین الان حفاری صورت می گیرد. برای جلو گیری از خوردگی و فرسایش بتون اصلی را مستقیم بر روی زمین قرار نمیدهند ابتدا با لایه کمی از سیمان زمین را پوشانده سپس پی هارا قرار می دهند.

یکی از مم ترین و اصلی ترین مراحل ساختمان سازی که اگر به درستی انجام نشود استحکام ساختمان را تهدید میکند اماتور بندی است. دو نیروی فشاری و کشششی به بتون وارد می شود و بتون استحکام فشاری بالایی دارد ولی در مقابل نیرو های کششی که به صورت رفت و برگشنت به بتون وارد می شود بسیار ضعیت و شکننده می باشد حال مرحله اماتور بندی برای بالا بردن مقاومت کششی بتون صورت می گیرد به این گونه که میلگرد هارا به وسیله جوش یا بست فلزی کنار هم قرار می دهند تا باعث افزایش مقاومت کششی بتون شود قطر میلگرد ها بستگی به اندازه ساختمان دارد ساختمان های کوچک معمولا قطر میلگر 13میلی متر را دارا هستند اما ساختمان های بزرگ بین 16 ملی تا 20 میلی متر را دارا می باشند.

مرحله دیگر در ساختمان های بتونی قالب بندی و بتون ریزی می باشد که برای حالت گرفتن بتون از قطعه های چوبی و فلزی استفاده می شود که در ایران معمولا استفاده از چوب رایج تر می باشد . بتون قبل از سفت شدن حالت نرمی دارد و احتمال خرابی و فروپاشیدگی آن زیاد است به همین دلیل در مرحله بتون ریزی وجود قالب باعث می شود که بتون شکل خود را تا زمان سفت شدم حفظ کند در مرحله قالب بندی باید دقت داشت که که قالب ها به درستی نصب و محکم شده باشند چرا که در صورت محکم نبودن باز می شود و مرحله بتون ریزی را خراب میکند. برای جلو گیری از چسبندگی بتون خیس و ورود رطوبت بتون به تخته های آن هارا با روغن مخصوص چرب می کنند هنگام چرب کردن قالب ها باید دقت داشت که روغن با اماتور برخودی نداشته باشد زیرا بتون و میلگرد به هم دیگر نمی چسبند و استحکام ساختمان به خطر می افتد.

در ساختمان های غیر بتونی برای اسکلت ساختمان ابتدا ستون ها، پل ها و تیر ها ساخته میشود و بعد از آن پلکان بین طبقات قرار می گیرند ستون ها در ابتدا و قبل از بقیه ساخته می شوند (توجه داشته باشید که تمامی مراحل ساختمان های بتونی و غیر بتونی مانند هم هستند به جز مرحله اسکلت بندی ساختمان) در اسکلت های فلزی ستون ها بر حسب باری که به آن ها وارد میشود به دسته ستون های وسط ستون های کناری و ستون های گوشه تقسیم میشوند که به هر کدام میزان بار مشخصی وارد میشود به ستون های وسط که در مرکز مربع قرار گرفته اند کل بار به آنها وارد میشود ستون های کناری نصف بار را دارند و ستون های گوشه یک چهارم از بار را دارا هستند. ستون ها باید به ضد زنگ اغشته و به درستی و با دقت کامل به یک دیگر جوش داده شوند.

صفر تا صد ساختمان سازی

و در آخرین مراحل ساختمان پس از قالب بندی ساختمان بتونی و اسکلت فلزی نوبت به راه پله ها و پاگرد ها میرسد و بعد از آن نوبت عایق بندی ساختمان است عایق بندی به دو دسته حرارتی و صوتی تقسیم میشود که در مراحل ساخت ساختمان زمان زیادی را به خودش محدود نمیکند و سریع انجام می شود. پس از لوله کشی و عایق بندی لوله ها و تاسیسات دیگر مراحل نهایی یعنی چیدن سفال ها و دیوار های اصلی اغاز می شود وقتی کار دیوار ها به پایان رسید و مصالح قرار داده شد بر روی آن ها بِتون پاشی می کنند؛ بتون پاشی با دستگاه مخصوصی که بتون را با فشار به بیرون پرتاب می کند صورت می گیرد پس از این مرحله کار سفید پاشی دیوار ها و سقف ها انجام می شود و در نهایت نما بیرونی ساختمان که از قبل طرح آن طراحی شده بر روی سازه پیاده می شود و این گونه یک ساختمان محکم امن و زیبا ساخته و در اختیار شما قرار می گیرد.

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه